Vadzsra

Sziasztok! Ez a blog azért jött létre, hogy idevonzza azokat akik örömüket lelik benne. :) Om

Hello

Mindenki számít

Utolsó kommentek

  • Nicoleta Moisachi: Meditáltak értem és én és mantrázak Hálásan köszönöm (2020.01.30. 22:35) A vadzsra
  • Muni_: Namaste! Köszönöm érdeklődését, sajnos ebben nem tudok segíteni. Feltételezem, hogy vannak erre irányuló specifikusabb könyvek, amiből tanítanak iskolában, esetleg bizonyos könyvesboltokban, de ren... (2013.02.06. 14:06) Magyar-Tibeti szótár
  • Ricsike5: Üdvözletem! Olyan segítséget szeretnék kérni, hogy online hol tudom megnézni úgy a magyar-tibeti szótárat, hogy a tibeti írásjelekkel teszi ki nekem a keresett szót vagy épp kifejezést. Előre is kös... (2013.02.03. 16:31) Magyar-Tibeti szótár
  • thomguru: @mrumbrella: Szia, Köszönöm, hogy reagáltál. Olvastam több könyvét, előadását és mindegyik nagyon tetszett. Mondhatnám úgy is, hogy le voltam ezektől nyűgözve. Érthetőek, mélyek, nagyon érdekesek v... (2011.08.04. 14:30) Csögyam Trungpa
  • mrumbrella: @thomguru: hi! olvastál, hallottál valamit a beszédeiből, előadásaiból? ha érdekel a válasz a kérdésedre, tedd meg. (2011.08.02. 09:08) Csögyam Trungpa
  • Utolsó 20

A vadzsra

2008.11.03. 00:55 :: Sakya

 

 
  A mennykő-jogar (szanszkrit: vadzsra, tibeti: dordzse) és a csengő a tibeti buddhizmus alapvető szimbólumai és szertartási eszközei. Általában párban készítik és gyakran közös tokban helyezik el őket, használatuk és jelképes értelmük is összekapcsolódik.
A VIII. század során Indiából kerültek Tibetbe, s váltak a lámaizmus jellegzetes kellékeivé. A legenda szerint a vadzsra meteorit-vasból készült valaha. Származására utal tibeti nyelvű elnevezése, amelynek magyar nyelvű fordítása: mennyei vas, azaz mennykő.
Ma többnyire bronzból, rézből, kivételes esetben ezüstből vagy aranyból öntik ki. Középső része a kínai jin és jang jelet idéző golyódísz, amely a világ kettősségét, s kettősségében való oszthatatlanságát, összhangját jelképezi. A golyó mellett közvetlenül két karika látható: az abszolút és relatív igazság szimbólumai, az azokból nyíló nyolc szirmú lótusz az egyes világkorszakok szellemi kezdeményezőire, a Nyolc Bódhiszattvára utal. A lótuszhoz egy-egy makara (vízi szörny, talán krokodil) kapcsolódik, amelynek szájából indulnak a vadzsra ágai, sugarai. Az ágak, sugarak száma általában öt, emlékeztetve a buddhizmusban ismert ötösségre (öt elem, öt érzékszerv, stb.). A golyó másik oldalán mindez szimmetrikusan ismétlődik. A mennykő-jogar önmagában a szilárdság, a keménység, az állandóság és az egység megtestesítője, csengővel párba állítva a férfipólus szimbóluma.
A csengő a női pólus (tibeti nevén drilbu), a bölcsesség, az anyaság kifejezője: Két részből áll: az állandó öntőformával készített fogóból és a viaszveszejtéses vagy homoköntéses eljárással egyedileg kialakított szoknyából. A szoknya felső részét általában lótusz-szirmokba rejtett tibeti írásos szótagok fonják körül, a szoknya kupolájának belső oldalát ugyancsak lótusz díszíti.
A mennykő-jogart és a csengőt a tibeti szerzetes a szertartásokon minden nap használja. Jobb kezébe veszi a vadzsrát, balba a csengőt, amelyet lassan mozgat, a férfi és a női pólus egyesülésére utalva. Egyiket sem fogja meg egész tenyerével, kisujjai pedig mindig fenyegetően felállnak. A csengő hangja az imák kíséretéül szolgál. Az ún. „kettes csengetésnél” a csengőt minden második verssor végén egyszer, a „négyes csengetésnél” minden negyedik verssor után egyszer, a „hatos csengetésnél” minden hatodik verssor után egyszer szólaltatják meg, a „beszédcsengetésnél” gyakrabban, minden páratlan szótagnál vagy minden második páratlan szótagnál csengetnek, a „csobogó csengetés” idején pedig állandóan cseng a csengő.
 
forrás:

http://www.terebess.hu/szorolapok/tibeti.html

1 komment

A bejegyzés trackback címe:

https://vadzsra.blog.hu/api/trackback/id/tr91746649

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nicoleta Moisachi 2020.01.30. 22:35:46

Meditáltak értem és én és mantrázak
Hálásan köszönöm
süti beállítások módosítása